بلاگ

کتاب برای فروش بیشتر: معرفی بهترین کتاب‌های فروش

اصلی‌ترین هدف یک کسب و کار:

روشن است که اصلی‌ترین هدف یک کسب و کار، فروش است با فروش است که می‌توان به ثروت رسید. فروش می‌تواند محدود به کالا باشید مانند فروش کتاب یا ارائه‌ی یکی خدمت باشد، چیزی شبیه ارسال کتاب.

 مانند هر کار منطقی و اصولی دیگر، فروش نیز یک کار علمی و تجربی است. برای افزایش مهارت فروش، تقویت مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی حرف اول را می‌زند. یادگیری و به کار بستن اصول فروشندگی باعث می‌شود فرد، فروشنده خوبی شود تا اگر به عنوان فروشنده در یک سازمان مشغول به فعالیت شود بهترین و بیشترین فروش را داشته باشد.

چگونه بیشتر بفروشیم؟ به عبارت دیگر، اصول فروشندگی که در بالا به آن اشاره شد و باعث افزایش فروش می‌شود چیست؟ اصل‌های متعددی برای این کار ارائه شده است از جمله موارد زیر:

 1.  کاهش و رقابتی کردن قیمت
 2.  ارائه خدمات کامل و خوب بعد از فروش
 3.  جلب رضایت مشتریان
 4.  افزایش تماس با مشتریان و گوش سپاری به آنها و تعامل با ایشان
 5.  پیدا کردن نقاط مشکل و احتیاج مشتریان
 6.  نهایی کردن فروش
 7.  تبدیل خرید به یک تجربه دل انگیز برای مشتری
 8.  صریح و صادق بودن با مشتری
 9.  معرفی جذاب و حرفه‌ای محصولات و خدمات
 10.  فروش غیرحضوری و آنلاین محصولات
 11.  افزایش راه‌های پرداخت
 12.  شناخت رقبا و نقاط قوت و ضعف خود

موارد دیگری را نیز می‌توان به اصول فوق افزود. اما آن چه که اهمیت دارد این است که برای فروش بیشتر نیاز داریم یاد بگیریم که چگونه بفروشیم. پس اصل، بر یادگیری است: یادگیری نظری و عملی اصول فروش.

فروش، یک علم است

در فرآیند فروش، فروشنده کالا یا خدماتی را می‌تواند ارائه دهد و تصمیم دارد که برای آن کالا یا خدمات مشتری پیدا کند، یعنی کسی که در ازای در اختیار گرفتن آن کالا یا خدمات، به فروشنده پول پرداخت کند. پس بعد از وجود کالا یا خدماتِ در اختیار فروشنده، موضوع بسیار مهم در فرایند فروش، کسب رضایت مشتری برای خرید است و موضوع بسیار مهم در فرآیند افزایش فروش، پیدا کردن یا ایجاد مشتری‌های بیشتر برای آن کالا و خدمات است.

یافتن یا ایجاد مشتری‌های بیشتر کاری کاملاً نظام‌مند و علمی است، که مسلماً این نیست که انتظار بکشیم که مشتری خودش پیدا شود یا کالا و خدمات ما را بیابد. در این مسیر، اصول و قواعد و ظرایف بسیاری وجود دارد که در دنیای پر رقابت امروز، همه آنها جمع آوری و تدوین و در کتاب‌های مربوط به بازاریابی و تجارت تدوین شده‌اند، و تنها کافی است جهت به کار بستن آنها، توسط علاقه‌مندان مطالعه شوند.

مثال‌های متعددی را می‌توان یافت که فرد، کالا یا خدمات بسیار ارزشمندی در اختیار داشته است اما به دلیل عدم عرضه درست و عدم اطلاع از اصول بازاریابی و فروش نتوانسته است از قِبَل آن کالا و خدمات منافع چندانی کسب کند. و برعکس موارد متعددی را می‌توان یافت که کالاها یا خدمات کم ارزش‌تر به خاطر رعایت این اصول و قواعد توسط فروشنده منافع سرشاری را نصیب فروشنده کرده است زیرا مشتری به هر دلیلی راغب شده است که آن کالا یا خدمات را در اولویت خرید خود قرار دهد.

از دیدگاه آن دسته از صاحبان حرفه و یا تولید کنندگان کالا که به صورت علمی به مقوله فروش نگاه می‌کنند دنیا پر از مشتری است و تنها باید به نحو مطلوب اولاً آنها را از وجود کالا یا خدمات خود آگاه کرد و ثانیاً در آنها رغبت خرید را ایجاد کرد. یک مثال در این رابطه تصمیم مؤسس اینستاگرام به ایجاد این شبکه اجتماعی از دل فِیسبوک بود. گرچه فیسبوک یک شبکه اجتماعی جامع و گسترده بوده است اما او رؤیای این را داشت که همه جهان به ویژه کشورهای در حال پیشرفت یا عقب افتاده که از امکانات ارتباطی محدودتری برخوردارند را مشتری یک شبکه اجتماعی محبوب کند و با رعایت کلیه اصول علمی و تجربی موفق به این کار شد و شبکه محبوب اینستاگرام این گونه به وجود آمد.

اصول بازاریابی و فروش که با رعایت آنها افراد و تجار موفق توانسته‌اند فروش‌های بالایی داشته باشند چیزهای پیچیده و سختی نیستند و در بهترین کتاب‌های فروش یا کتاب برای فروش بیشتر یا کتاب آموزش بازاریابی و فروش یا کتاب آموزش فروشندگی تدوین شده‌اند. علاقه‌مندان به افزایش فروش تنها کافی است آنها را بخوانند و رهنمودهای آنها را به کار گیرند.

راه یادگیری فروش بیشتر

با این نتیجه گیری، این سؤال پیش می‌آید که روش‌های یادگیری فروش کدام‌ها هستند؟ برخی از این روش‌ها عبارتند از شرکت در کلاس‌های آموزشی و کارگاه های عملی فروش، استخدام شدن به عنوان کارآموز در یک فروشگاه، و …، و در نهایت، مطالعه کتاب‌هایی که توسط بزرگان عرصه بازاریابی و فروش با عنوان کلی کتاب برای فروش بیشتر تدوین شده‌اند. از آن جا که این کتاب‌ها معمولاً حاوی اطلاعات همه انواع روش‌های فروش و آموزش فروشندگی هستند مطالعه آنها یکی از بهترین راه‌های فراگیری اصول علمی و عملی فروش است. همانگونه که با مطالعه و اجرای آموزه‌های کتاب‌های ثروت ساز می‌توان برای خود ثروت خلق کرد با مطالعه هرچه بیشتر و بهتر کتاب‌های فروش می‌تواند فروشنده بهتری شد.

کتاب‌های حوزه بازاریایی و فروش و بهترین کتاب‌های فروش بر چه اصول آموزشی‌ای استوار هستند؟ در این کتاب‌ها تمام قواعد آموزشی برای تعلیم بازاریابی و فروش مد نظر قرار گرفته است. از جمله آنها، اصول روان شناسی، اصول اقتصادی، اصول اجتماعی و ارتباطات، اصول تحقیقاتی و علمی، و اصول مدیریتی است. مزیت مطالعه این کتاب‌ها در مقایسه با دیگر روش‌ها این است که در آنها معمولاً نویسنده فرصت پژوهش کافی داشته و سعی در تدوین مناسب داده‌های مختلف ناشی از هر کدام از این اصول در قالبی جامع کرده است.

در این جا، به عنوان نمونه، تعدادی از بهترین کتاب‌های فروش یا بهترین کتاب‌ها در حوزه بازاریابی و فروشِ بیشتر را معرفی می‌کنیم:

* کتاب گاو بنفش: بهترین کتاب برای فروش بیشتر 

این کتاب رمز موفقیت در بازاریابی و فروش را در متفاوت از دیگران بودن جستجو می‌کند.

* کتاب شنا با کوسه‌ها بدون آنکه زنده بلعیده شوید : کتابی برای هدفگذاری برای فروش بیشتر

دقیق بودن همراه با هدف‌ گذاری و تمرکز برابر است با موفقیت که طی آن کتاب به شما می‌آموزد که چطور بیشتر از دیگران بفروشید، بهتر از دیگران مدیریت کنید، افزون‌تر از دیگران انگیزه داشته باشید و در مذاکره از رقبا پیشی بگیرید.

* کتاب استراتژی فروش به سبک گرگ وال استریت : کتابی که از شما یک جردن می‌سازد

این کتاب به شما نشان می‌دهد چگونه چرخه فروشتان را کوتاه کنید، و نرخ موفقیتتان در معامله را افزایش دهید. این کتاب، یک راه حل شسته و رفته برای به کار بردن سیستم «خط مستقیم» در هر کسب وکار یا صنعتی است.

* کتاب استراتژی اقیانوس آبی : کتابی برای پیدا کردن حوزه‌های بکر و پول‌ساز

بنا بر اعتقاد نویسندگان این کتاب، به‏ جای ورود به رقابت خونین در اقیانوس سرخ باید وارد فضای بازار نامحدود اقیانوس‌های آبی شد و دست به خلق تقاضا زد.

* کتاب تاثیر. بهترین کتاب برای متقاعد کردن خریدار در جهت فروش بیشتر.

به اعتقاد این کتاب، در جهان امروز توانایی متقاعد کردن مشتری خیلی مهم است و یادگیری این مهارت می‌تواند تحولی بزرگ در کسب و کار و حتی زندگی شخصی ما به وجود آوَرَد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *