بلاگ

کتاب برای موفقیت: معرفی بهترین کتاب های موفقیت

قبل از پرداختن به بهترین کتاب‌‌های موفقیت، لازم است ببینیم تعریف موفقیت چیست؟ می‌توان گفت موفقیت در یک جمله، دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده و اولویت‌دار فرد است که فرد در به دست آوردن آنها مصمم و دارای سعی جدی است و رسیدن به آن اهداف باعث خوشحالی واقعی او می‌شود. روشن است که در این تعریف، موفقیت به وضوح امری نسبی است نه مطلق، زیرااهداف افراد و اولویت‌های آنها متفاوت است.

موفقیت بطور کلی به چه معنا است؟

عموماً این طور استنباط می‌شود که در نظر بسیاری از مردم، موفقیت تقریباً مترادف با کسب ثروت تعبیر می‌شود، به این خاطر است که غالباً داشتن ثروت می‌تواند رسیدن به اهداف فرد را تسهیل کند. البته در صورتی که این اهداف، اهدافی باشند که ثروت بتواند رسیدن به آنها را تسهیل کند. اما چون به هر حال در دنیای امروز تقریباً همواره ثروت گره گشاست و رسیدن به اهداف را ممکن می‌سازد، می‌توان عجالتاً این تعریف عرفی از موفقیت را نیز پذیرفت. چنین موفقیتی چنان که گفته شد به دلیل تفاوت اهدافی که افراد در نظر دارند به آنها دست یابند نسبی، و برای هر فرد متفاوت، است و حتماً بنا بر تعریف لازم است باعث خوشحالی فرد، و در تعریف عرفی، رضایت فرد از زندگی شود.

چنان که در تعریف بالا دیدیم موفقیت چیزی است که باعث خرسندی و رضایت واقعی انسان می‌شود. از این رو همه در پی این هستند که راه‌های فراگیری درست قدم برداشتن در مسیر موفقیت را فراگیرند. به برخی از این راه‌ها در زیر اشاره می‌شود:

* شنیدن پند و اندز و زندگینامه انسان‌های موفق

* شرکت در کلاس‌های توسعه فردی و گزینش مربی

* تعییناهداف ثابت و مشخص و بلند مدت در زندگی

* تدوین برنامه روزانه و کوتاه مدت

* تمریننه گفتن

* یادگیری فنون هوش مالی و کسب سواد مالی

* مرور اقدامات و درس گرفتن از اشتباهات

* داشتن رؤیا و خیال پردازی

* صبور بودن و داشتن آمادگی برای اتفاقات غیر منتظره

* ریسک کردن و تجربه راه‌های متفاوت

* سرمایه گذاری روی روابط

* خواندن کتاب‌هایی با موضوع موفقیت،کتاب برای موفقیت، و به ویژه بهترین کتاب‌‌های موفقیت

کتاب برای موفقیت

لازم است از بین موارد فوق بر مورد آخر، یعنی خواندن کتاب برای موفقیت، تأکید ویژه داشته باشیم؛ زیرا این کتاب‌ها دربردارنده همهراه‌های موفقیت که در اینجا اشاره شد و همه آنها که اشاره نشد هستند، و آنها را به تفصیل مورد بررسی قرار داده‌اند. در صورتی که افراد علاقه‌مند به یادگیریراه‌های موفقیت، خودشان را به خواندن این کتاب‌ها که هم به وفور در کتابفروشی‌های فیزیکی و آنلاین موجودند و هم عموماً خیلی راحت و روان نگاشته شده‌اند عادت دهند مطمئناً می‌توانند این راه‌ها را به سرعت در ذهن خود نهادینه کنند و موفقیترا در آغوش بگیرند.

به جرأت می‌توان گفت عادت بهخواندن مداوم کتاب و به ویژه کتاب برای موفقیت،اراده و قدرت جا به جا کردن هر سنگ سختی که در مسیر شما مانع ایجاد کرده است را به شما می‌دهد. مطالعه زندگی بسیاری از موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد دنیا نشان می‌دهد که آنها عادت شدید عاشقانه‌ای به خواندن کتاب قبل از کسب موفقیت،و سپس برای کسب آمادگی موفقیت، تا بعد از کسب ثروت و موفقیت، برای حفظ و گسترش دستاوردشان، داشته‌اند. بسیاری از آنها هفته‌ای حداقل یکی دو کتاب را مطالعه می‌کنند.

چند نمونه از بهترین کتاب‌های موفقیت

در این جا به عنوان نمونه، به پنج عنوان از بهترین کتاب‌های موفقیت اشاره می‌کنیم:

* «بیندیشید و ثروتمند شوید» نوشته ناپلئون هیل

در این کتاب که در زمان رکود بزرگ و یأس اجتماعی ناشی از جنگ جهانی دوم نوشته شده است، ناپلئون هیل بعد از مصاحبه با متجاوز از پانصد نفر، به کشف این راز می‌رسد که برای این که بتوانیم مانند ثروتمندان، موفق به انباشت کلان ثروت شویم باید بتوانیم مثل آنها بیندیشیم. او در این کتاب فرمول سیزده مرحله‌ای ساده‌ای برای مشخص کردن اهدافتان ارائه می‌دهد تا خواهی نخواهی شاهد کامیابی را در آغوش کشید.

«پدر پولدار پدر بی پول» نوشته رابرت کیوساکی

کیوساکی در این کتاب با مقایسه زندگی پدر فرهیخته و دارای تحصیلات عالی خودش، که به سختی کار می‌کرد تا پول مورد نیاز را به دست آورد با پدر بهترین دوستش که نقش پدر دومش را بازی می‌کرد و در حالی که دارای تحصیلات چندانی نبود با کارآفرینی و هوش مالی خود ثروت کلانی گرد آورده بود، تعالیمی اساسی در زمینه روش‌های خلق ثروت را ارائه می‌دهد. او در پی اثبات این است که به جای کار کردن برای پول باید راهکارهایی را در پیش گیریم که پول برای ما کار کند.

* «اثر مرکب» نوشته دارن هاردی

در کتاب اثر مرکب، که یک کتاب برای موفق شدن است، درمی‌یابیم که ما به طور ناگهانی ثروتمند و موفق نمی‌شویم، ولی می‌توانیم راهکارهایی جهت ثروتمند شدن بیاموزیم و آن‌ها را به طور مداوم و دقیق جهت افزایش درآمد خود به کار بریم. برای رسیدن به دستاورد‌های بزرگ، لازم نیست اطلاعاتی جدید کسب کنید، بلکه باید برنامه‌ای مدون و سازمان یافته‌ داشته باشید. یکی از اصولی که روی آن تأکید می‌شود ایجاد تغییرات کوچک و انتخاب‌های درست در زندگی است.

* «هفت عادت مردمان مؤثر» نوشته استفان آر کاوی

کاوی در این کتاب با معرفی هفت عادت و آموزش قدم به قدم آن‌ها، اخلاق منجر به موفقیت را آموزش می‌دهد. به عقیده استیون کاوی، برداشتن گام‌های کوچک در جهت موفقیت خیلی بهتر از نقاب زدن و تقلید کردن از انسان‌های موفق است. استیون کاوی با انسان‌ها ساده صحبت می‌کرد و از آنها می‌خواست تا خود را به درستی تغییر دهند. اصولی که در کتابش می‌گوید سخت و پیچیده نیستند. او از انسان‌ها می‌خواهد برای رشد کردن، به انجام دادن کارهای مؤثر و مفید عادت کنند.

* «محدودیت صفر» نوشته دبی فورد

همه‌چیز در کتاب محدودیت صفر، که یک کتاب برای موفق شدن است، بر اساس عشق است، و نویسنده‌ای که عشق را گسترش می‌دهد آن را نوشته است. این کتابی است که می‌خواهد قدرت درون شما را بیرون بکشد و محدودیت‌هایتان را به صفر برساند. کتاب، دید جدیدی به خواننده‌اش می‌دهد که به کمک آن خواهد توانست ظرفیت‌هایش را از نو شناسایی کند و دست از افکار منفی بردارد. محدودیت صفر از این حرف می‌زند که همه‌ چیز در درون شماست و این، نگاه شما به چیزهاست که نسبت آن‌ها با شما را تعیین می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *